For those who’re new right here, I apply the Purchase Forward Precept — which signifies that what we purchase every week is commonly for future weeks. We refill on the perfect offers and markdowns every week and that signifies that we then have quite a lot of objects from earlier buying journeys to make use of to plan a menu from.
With the rise in grocery costs, I’ve determined to boost our grocery finances to $100 per week as a result of I’ve not been having sufficient wiggle room to refill like I’d need to. This quantity will nonetheless problem me to be inventive whereas additionally giving me sufficient respiratory room to refill and proceed to apply the Purchase Forward Precept.
Along with training the Purchase Forward Precept, I Reverse Meal Plan. Which means I plan based mostly upon what we’ve readily available plus what good gross sales/markdowns I discovered on the shops. (Learn extra about Reverse Meal-Planning right here.)
{Comply with me on Instagram tales for real-time movies on what I’m shopping for if you happen to don’t need to have to attend for me to get the publish written up for the weblog!}
I’m somewhat late in getting this posted — as I purchased all of this final Friday! — however hey, higher late than by no means, proper?!
We’ve been loving getting recent eggs and milk! I’m so excited to have lastly discovered some good sources for these! This week, we purchased two dozen eggs from our pals who’ve chickens ($5/dozen) + we went to the native farm to select up milk ($5/gallon) they usually additionally had recent eegs for $3/dozen (!!!) and floor sausage from an area farm for $3/pound.

At Kroger, my largest rating was 11 packages of uncured ham marked all the way down to $1/bundle (often $4.69!). I caught these within the freezer to make use of for sandwiches, selfmade scorching pockets and extra!

Additionally they had blueberries for $2.99, orange juice for $1.29/half gallon, and 32-oz blocks of cheese for $5.99.

The massive jars of jelly had been marked all the way down to $1 every and the cereal was $1.99 every.

All whole for all these groceries from Kroger + pals + the native farm, it was round $98.

Right here’s What We Ate
Breakfasts —Cereal, Scrambled Eggs, Oatmeal, Baked Oatmeal
Lunches (the older children have lunch at college) — Fried Eggs, Yogurt, Toast, Onerous-Boiled Eggs, Fruit, Leftovers, Bagged Salad, Peppers, Cheese
Snacks — Fruit, Cheese, Chocolate Milk, Banana Chocolate Chip Muffins, Sizzling Cocoa
Dinners
Sunday: Picnic Lunch (ham and PB sandwiches), Pancakes for dinner
Monday: Sloppy Joes, Pickles, Salad, Fruit
Tuesday: Frozen Pizza
Wednesday: Rooster Broccoli Rice, Rolls, Fruit Salad
Thursday: Bean & Cheese Burritos with hen, Fruit
Friday: Home made Barbecue Rooster Pizza, Fruit
Saturday: Dinner out